icon_cross/orangeicon_upicon_shareicon_likeicon_moreicon_arrow/orangesaraksts-topicon_arrow/white

4. simfonija I daļa

Imants Kalniņš / Kellija Čerija

Dziesmas attēls

Atskaņo Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris, diriģents Leonīds Vīgners, 1973.gads.

Lasīt vairāk

„Raksti droši to visdullāko, kas tev ienāk prātā,” – komponistam Imantam Kalniņam (dz. 1941) teicis pasaulslavenais skaņradis Arvo Perts. „Tikai tad tavs darbs būs kaut ko patiesi vērts.” Un Kalniņš paklausīja Pertam un 1973. gadā uzrakstīja savu 4. simfoniju. „Dullība” šajā gadījumā nozīmēja ne vien elektriskās basģitāras ieviešanu simfoniskajā orķestrī, bet arī tradicionālās simfoniskās dramaturģijas pakļaušanu rokmūzikas demokrātiskajiem, plašu auditoriju uzrunājošajiem principiem.

Pateicoties 4. simfonijai, daudzi no Kalniņa faniem sāka apmeklēt arī akadēmiskās mūzikas koncertus. Zīmīgi, ka I daļā komponists izmantoja savas nesen kā izklīdinātās grupas „2xBBM” repertuāra dziesmas „Septiņas skumjas zvaigznes” tēmu, kuru pazina visi  rokmūzikas cienītāji. IV daļā skanēja Kalniņa toreizējās draudzenes, amerikāņu dzejnieces Kellijas Čerijas vārsmas, taču pret angļu tekstu iebilda cenzūra. Kalniņš bija spiests paklausīt un izņemt no darba amerikāņu dzeju.

4. simfonija tikai 1997. gadā piedzīvoja oriģinālās versijas iestudējumu. Tā kļuva par vienu no retajām ASV publiski atskaņotajām latviešu simfonijām, ko pasaulslavenā igauņu diriģenta Nēmes Jervi vadībā veica Detroitas simfoniskais orķestris.

Attēlā komponists Imants Kalniņš, foto no www.kulturaskanons.lv arhīva.

Lai veiktu ierakstu, nepieciešams lejuplādēt lietotni

Google Play App Store