icon_cross/orangeicon_upicon_shareicon_likeicon_moreicon_arrow/orangesaraksts-topicon_arrow/white

Daugaviņa puto balti

Jānis Norvilis / Tālis Matīss

Dziesmas attēls

Komponists Jānis Zālītis laikrakstā "Jaunākās ziņas" 1939. gada 18. decembrī rakstīja: "Vairākas no Jāņa Norviļa patriotiskajām dziesmām jau skandina Latvijā visās malās. Tās laikmetiskas, pilnas kvēles un aizrautības.

Lasīt vairāk

Tās pauž tēvzemes mīlestību, uzticību, sirds tvīksmi.”  Mēdza teikt, ka komponista Jāņa Norviļa (1906. – 1994.) jaunākie kora darbi, vēl tikko paspējot nožūt tintei uz nošu lapām, aiziet tautā...No 1946.gada līdz 1965. gadam Jānis Norvilis un Emilis Melngailis bija svešatnes latviešu dziesmu svētkos vai dziesmu dienās visvairāk atskaņotie mūzikas autori. Mūzikas pētnieki spriež, ka Jānis Norvilis ir pirmais latviešu komponists, kurš tautas dziesmu ievedis baznīcā , "centies sadraudzēt ērģeles ar latviešu tautas dziesmu melodijām, ievest senās latviskās skaņas garīgajā mūzikā."

Pirmā pasaules kara laikā, 1915. gada pavasarī Vācijas armija sasniedza Kurzemi. Jūlijā jau bija okupēta gandrīz visa Kurzeme un Zemgale, fronte nostabilizējās puslokā ap Rīgu un turpinājās gar Daugavu. No vācu karaspēka apdraudētās teritorijas liela daļa iedzīvotāju devās bēgļu gaitās – cilvēki zaudēja dzimtās mājas un iedzīvi, valdīja neziņa par piederīgajiem. No pilsētām evakuēja rūpniecības uzņēmumus, kopā ar darbgaldiem, izveda arī strādniekus un viņu ģimenes. Kopumā kara gados Latviju pameta ap 800 000 iedzīvotāju. Krievijā nonākušie bēgļi un evakuētie strādnieki bija izvietoti visā tās teritorijā. Izdzīvot palīdzēja Latviešu bēgļu apgādāšanas komiteja ar 260 tās nodaļām. Latvijā līdz 1927. gadam atgriezās tikai 223 572 bēgļi.

Attēlā: Bēgļi pie pārtikas izdales punkta Valkas apriņķī. 1917. gada rudens , foto no Latvijas Kara muzeja arhīva

Lai veiktu ierakstu, nepieciešams lejuplādēt lietotni

Google Play App Store