icon_cross/orangeicon_upicon_shareicon_likeicon_moreicon_arrow/orangesaraksts-topicon_arrow/white

Es atnācu uguntiņu

Zigmārs Liepiņš, latviešu tautasdziesma

Dziesmas attēls

Tautasdziesmas iedvesmojušas daudzus komponistus un to vārdi dzirdami neskaitāmās dziesmās. 

Lasīt vairāk

Mūsu zināmākā tautasdziesmu apzinātāja Krišjāņa Barona (1835–1923) sakārtotais un rediģētais sešu sējumu izdevums “Latvju dainas” pirmo izdevumu piedzīvoja laikā no 1894. līdz 1915. gadam. Lai sistematizētu cilvēku iesūtītos tekstus, K. Barons izveidoja savu kārtojuma sistēmu – uz atsevišķām lapiņām rakstītas četrrindes sadalīja tematiski, par pamatu ņemot cilvēka dzīves ritējumu. Lapiņas tika izvietotas pēc viņa paša rasējuma 1880. gadā izgatavotajā “Dainu skapī”, kur 70 atvilktnītēs tās glabājas vēl šodien.

1923. gada 14. martā, izvadot Krišjāni Baronu, Kārlis Skalbe bilda šādus vārdus:

“Krišjāni Baron, tu biji tautas cīnītājs: avīžnieks un dziesminieks. Pēdējos gadus tu pavadīji apskaidrota gara pasaulē. Pie tevis nebij vairs nekā ikdienišķa. Tu biji palicis mūsu vidū par baltu pasaku, par Balto tēvu, par dzīvu tautas gara leģendu. Bet mēs tevi gribam paglabāt savā vidū dzīvu kā tautas cīnītāju: tu biji mūsu nacionālo cīņu sākums un viņu piepildīšanās liecinieks. Pār mūsu zemi gāja gadi ar kariem un revolūcijām, ar postu un nāvi. Bet — gadi tevi saudzēja, lai tu redzētu mūsu nacionālo ideālu piepildīšanos brīvā, neatkarīgā valstī. No šīs vietas es gribu sacīt: Dievs tevi glabāja par liecinieku brīvības un taisnības uzvarai.

Agri tu izgāji cīņas laukā. Tautas spēki vēl bij’ vāji. Tu nevarēji tautai atdot brīvu viņas zemi. Bet tu sakrāji un apvienoji tautas dvēseli "Latvju Dainās" un atdevi viņai atpakaļ viņas garīgo tēvzemi. Šodien tu noiesi pazemē. Bet viena cerība mums paliek: tu esi izglābis mūsu dziesmas. Dziesmas no Daugavas, dziesmas no Gaujas, dziesmas no Latgales ezeriem un pakalniem kā nemirstīgi cīruļu bari paceļas pāri šīm velvēm un tevi pavada. Mūsu jaunās vēstures dienās mēs jau esam piedzīvojuši šo dziesmu brīnišķo spēku. Kad Latvijā iebruka ienaidnieks, kā dievu vētra tas gāja par zemi un deva mums spēku viņu aizdzīt. Mūsu bēgļus un kareivjus tās izvadīja cauri Krievijas klajumiem un Sibīrijas sniegiem un pār jūrām pārveda atpakaļ dzimtenē. Baltais krīvi, tu esi devis mums rokā spožu tautas gara vairogu, ar kuru mēs atsitīsim visas bultas. Tu esi atstājis mums milzīgu mantojumu. Ar "Latvju Dainām" tu esi licis pamatu mūsu nacionālai rakstniecībai, domāšanai un reliģijai. Kā koks, kas ar saviem zariem ieaug debesis, tā tu ar savu darbu esi ieaudzis nemirstībā. Mēs neredzam tevi aizejam, bet atnākam. Mēs tevi pavadām kā avīžnieku un dziesminieku, bet tu nāksi atpakaļ kā Baltais tēvs, kā dzīva tautas gara leģenda. Tautas zeme, kura šodien tevi uzņems, paliks mums divkārt dārgāka.” (Kārlis Skalbe)

Rainis bija lakonisks: “Viņa mūžs bija darbs un viņa darba saturs — gars, kas apskaidro visus, kurus viņš apmirdz.”

Krišjānis Barons ar vedeklu Līnu darbā pie „Latvju dainu izlases”.
Avots http://memorialiemuzeji.lv/personibas/krisjanis-barons

Lai veiktu ierakstu, nepieciešams lejuplādēt lietotni

Google Play App Store